Sichere Datenloeschung

ADLİ BİLİŞİM – SUÇLA MÜCADELE ve KURUMSAL DOLANDIRICILIK

Almanya’da bulunan ACATO GmbH, akıllı telefon flaşı (bellek) adli analizi alanında önde gelen şirketlerden biridir. Birçok kez uzmanlarımızdan, farklı etkinlikler için yeni gelişmeleri sunmaları istenmektedir. Bu etkinliklerden birisi, 4 Avrupa ülkesinden Alman Merkez Polis Teşkilatının (BKA) da olduğu, 90 adli bilişim polisinin katıldığı Smartphone Forensics (BKA Mobilfunktagung in Meckenheim) etkinliğiydi. Bu etkinlik sadece Alman BT Güvenlik otoritesi (BSI) tarafından talep üzerine, Münih'teki Alman Ticaret Odası'nın Siber Güvenlik Günleri için özel bir sunum gerçekleştirildi. 2016 yılında, yıllık IT Adli Bilişim Workshop çalışmasının bir parçası olarak Aaachen Uygulamalı Bilimler Üniversitesi'nde (Fachhochschule Aachen) özel bir sunum gerçekleştirildi. Katılımcılar 3 farklı ülkeden (Almanya, Hollanda ve Belçika) polis, gümrük ve vergi araştırmacılarını kapsıyordu.

Laboratuarımız, araştırma için geniş bir telefon yelpazesine sahiptir ve bu nedenle, standart adli bilişim aletleri ile akıllı telefonlarda depolanan kanıtlara erişilmesinde problem yaşadığında yetkililere özel destek sağlayabiliriz.

UFED Rigged Kit in der IT Forensik

Gerekirse, derinlemesine analiz yapabilir ve farklı kanıt türleri arasında bağlantıları bulabiliriz. Bu nedenle, e-posta dosyaları, veritabanları, sabit sürücüler, çıkarılabilir bellek cihazları ve akıllı telefonları araştırabiliriz. Daha sonra, bilgiyi toplayıp derleyerek, adli bilişim uzmanı olmayan okuyucular için okunabilir hale getiririz.

Bağlantı Analizi, çeşitli akıllı telefonlardan ve cep telefonlarından kanıt çıkarmak gerektiğinde adli bilişimin önemli bir parçasıdır. Bu arama faaliyetleri daha sonra saklanan suçlu elebaşlarının bulunması için birbirine bağlanmalıdır. Araştırmanın yoğunluğuna bağlı olarak, değerli veriyi veya saklanan suçluları bile bulmak mümkün olabilir. Ayrıca, çevrimiçi hizmetlerdeki verilerle soruşturmayı yürütmek için bulut analizi yapmak da mümkündür (ör. Amazon bulutu, Whatsup, Dropbox, Facebook, ...).

Bazı durumlarda korumalı verilere erişmek için cep telefonlarının ve akıllı telefonların kilidini açmamız gerekir. Laboratuarımız Android veya iOS veya diğer tescilli işletim sistemleri kullanan telefonların kilidini açmak için gerekli ekipmana sahiptir. Örüntü Kilitleri ve Pin Kodları (Uzunluk 1 ... n) ile çalışabiliriz.

Kilit açmanın imkânsız olması durumunda bile telefon çipinin içindeki verilere erişebiliriz. İnsan saçlarından daha ince teller yerleştirerek denetleyicinin iş akışını uygulamaya çalışırız. Düzenli olarak, ilgili organlardan gelen diğer adli bilişim uzmanlarıyla bilgi alışverişinde bulunuruz.

 Chipoff Forensik für Handy und smartphone im Labor

Kulağa çok teknik gibi gelse de, merkezimizde daima çok kritik veriler vardır. Bu nedenle, Alman veri koruma kanunlarına uygun çalışabilmemiz için eğitimli ve sertifikalı "Öncü Kurumlar" vardır. Eğitimler ve sertifikalar, TÜV Süd Akademisi tarafından verilmiştir. Uzmanlarımızın düzenli eğitimlere katılmasını ve ana faaliyet alanlarımıza ilişkili olan diğer alanlarda daha fazla bilgi edinmesini sağlıyoruz.